Viete prečo vaše dieťa potrebuje balančnú kolobežku?

detska-kolobezka-blog

Viete prečo vaše dieťa potrebuje balančnú kolobežku?

Naša malá neter dostala balančnú kolobežku ako darček k jej tretím narodeninám. Pri pohľade na žltú kolobežku s motívom včely stratila reč. V tom okamihu ju kolobežka úplne očarila a ohúrila. Z jej dizajnu bola nadšená a prejavila obrovskú radosť. Bez pomoci rodičov sa na nej rýchlo naučila udržiavať rovnováhu a brázdi s ňou všetky ulice na sídlisku. Jazdí na nej všade, keď venčia psa, na detskom ihrisku i na prechádzkach. Berú ju na všetky cesty, pretože nikdy nevedia, kde ju bude používať. Jej rodičia ocenili na nej hlavne jej praktickosť, ľahkosť a rýchle skladanie.

Deti milujú jazdu na kolobežkách. Je to skvelá zábava, udržiava ich to aktívnych a poskytuje množstvo príležitosti na strávenie spoločného času s rodinou a priateľmi. V predškolskom veku sú deti prirodzene veľmi aktívne a je dôležité, aby svoju energiu počas dňa využili na učenie, objavovanie, zábavu a pohyb.

Žiaľ, dnešné deti viac inklinujú k televízii a hrám na smartfónoch, či počítačoch, čo má negatívny vplyv na ich fyzické a duševné zdravie. Preto je nevyhnutné prinútiť ich stráviť nejaký čas vonku. Ak chcete zlepšiť celkovú pohodu vášho drobca, čo môže byť lepší nápad ako naučiť ho jazdiť na balančnej kolobežke? Okrem zábavy z jazdy brázdenie na trojkolesovom zázraku ponúka množstvo výhod.

Tak sa poďme spolu na nich pozrieť.

kolobežka-balancna

Učenie rovnováhy a koordinácie

Balančná kolobežka nemá pedále, namiesto toho deti jazdia na nej pomocou nôh. Je navrhnutá tak, aby sa deti naučili balansovať na dvoch kolesách. Balančná kolobežka nie je len na zábavu, ale hlavne na učenie rovnováhy a koordinácie. Počas jazdy na kolobežke sa deti učia koordinovať pohyby nôh s pohybmi rúk a udržiavať rovnováhu tela.

Táto aktivita stimuluje prácu oboch hemisfér mozgu a podporuje rozvoj motorických schopností. Pomocou kolobežky sa dieťa pri odtláčaní spolieha na vlastné nohy a zároveň musí balansovať na dvoch kolesách. Ide o vynikajúce cvičenie, ktoré neskôr uľahčuje prechod na jazdu na bicykli. 

Zvýšená sebadôvera

Každý začiatok je ťažký, no akonáhle si dieťa osvojí techniku ​​jazdy na balančnej kolobežke, jeho sebavedomie rastie. Úspech v učení jazdiť ovplyvňuje aj posilňovanie sebavedomia v iných oblastiach života a prispieva to k rozvoju osobnosti.  

Rozvoj sociálnych zručností

Jazda na kolobežke sa tiež často stáva príležitosťou na zábavu s rovesníkmi. Spoločné preteky, súťaže alebo jednoducho popoludnie strávené vonku podporujú budovanie vzťahov a sociálne zručnosti. 

Zdokonalenie jemnej motoriky

Jazdou na detskej kolobežke sa deti učia samostatne používať nohy a ruky, čím si vycibria motoriku. Zvládnutie hrubej a jemnej motoriky umožňuje deťom, aby boli nezávislejšie aj pri každodenných životných úlohách. 

Rozhodovacie schopnosti

Jazda na kolobežkách si vyžaduje kritické myslenie a rozhodovacie schopnosti. Malé deti sa musia rozhodnúť na mieste, ako napríklad kedy zastaviť, kedy spomaliť, kedy odbočiť a ako sa nakloniť, aby sa riadili bez toho, aby sa prevrátili.  U malých drobcov, ktorí začali jazdiť na kolobežke v rannom veku, podporujete návyk na fyzické aktivity. Tento zvyk im ostane aj v neskoršom veku a prispieva k rozvoju celkovej fyzickej, mentálnej ale aj emocionálnej úrovne. Pomáha im pestovať kognitívne a sociálne návyky.

Viete že, fyzicky aktívne deti majú tendenciu byť šťastné, majú vysokú sebaúctu a tímovú prácu? Lepšie spolupracujú s okolím a ľahšie udržiavajú priateľstvá. Nasaďte svojim deťom prilby a vyrazte spolu do ulíc.      

Našu balančnú kolobežku s LED kolieskami a svietiacou včielkou nájdeš TU

Prajem vám šťastnú cestu!  žirafa-kolobežkaMiriam