Pečenie s deťmi - Domáce donutky z brioškového cesta

donutky

Zapojiť deti do kuchyne je jedným z najlepších spôsobov, ako ich učiť a zároveň zabaviť. Keď ich privediete k príprave jedla, nielenže získavajú zručnosti, ktoré im budú slúžiť po celý život, ale tiež budujete spomienky, ktoré si budú niesť so sebou. Kuchyňa môže byť miestom kreativity, komunikácie a spolupráce. Tu sú niektoré z dôvodov, prečo je skvelé zapojiť deti do kuchyne:

Učenie Zručností

Práca s receptami a kuchynským vybavením učí deti dôležitým zručnostiam, ako sú meranie, miešanie, a organizácia. Naučia sa tiež trpezlivosti, keď čakajú, až cesto vykysne, a pozornosti k detailom pri dodržiavaní krokov receptu.

Podpora Kreativity

Keď deti zdobia donutky alebo vymýšľajú vlastné jedlá, rozvíjajú svoju kreativitu. Môžu vyskúšať rôzne kombinácie polevy a posypov, aby vytvorili jedinečné a farebné kreácie. Týmto spôsobom si tiež rozvíjajú svoj vlastný vkus a preferencie.

Ak hľadáte perfektnú aktivitu na popoludnie s deťmi alebo len chcete mať doma trochu sladkej zábavy, máme pre vás fantastický recept na donutky z brioškového cesta. Tento recept je jednoduchý a deti sa môžu zapojiť do prípravy aj zdobenia. Poďme sa do toho pustiť!

DONUTKY Z BRIOŠKOVÉHO CESTA

Ingrediencie:

 • 50 ml mlieka
 • 110 ml vody
 • 2 veľké vajíčka
 • 500 g polohrubej múky
 • 20 g droždia
 • 60 g kryštálového cukru
 • 10 g soli
 • 160 g masla
 • Poleva podľa výberu (čokoládová, vanilková alebo iná obľúbená)
 • Lentilky alebo iné farebné posypy na zdobenie

Postup

 1. Príprava Cesta: V malej miske rozpustite droždie v teplej vode (110 ml). Nechajte odstáť približne 5 minút, kým sa nezačne vytvárať pena. Medzitým zohrejte mlieko (50 ml) na miernu teplotu.

 2. Zmiešanie Ingrediencií: V mise zmiešajte múku (500 g), cukor (60 g), soľ (10 g), roztopené maslo (160 g), vajíčka (2 veľké), teplé mlieko a droždie s vodou. Miešajte, kým sa cesto nezjednotí a nezačne byť pružné.

 3. Kysnutie: Cesto vložte do olejom jemne natretej misy a prikryte utierkou. Nechajte kysnúť asi 1-2 hodiny, kým nezdvojnásobí svoj objem.

 4. Tvarovanie Donutov: Po vykysnutí cesto vyklopte na pracovnú plochu a vyvaľkajte ho do hrúbky asi 1 cm. Pomocou okrúhlej formy alebo pohára vykrojte jednotlivé donutky. Stred môžete vykrojiť menším okrúhlym vykrajovačom alebo uzáverom z fľaše.

 5. Pečenie alebo Vyprážanie: Ak chcete donutky upiecť, predhrejte rúru na 180°C a pečte ich približne 12-15 minút, kým nebudú zlaté. Ak preferujete tradičné vyprážané donutky, zahrejte olej v hlbokej panvici alebo fritovacej nádobe a smažte donutky, kým nebudú zlaté z oboch strán.

 6. Zdobenie: Teraz prichádza najlepšia časť, do ktorej sa deti radi zapoja. Pripravte si polevy podľa výberu a farebné posypy, ako sú lentilky, cukríky alebo strúhaný kokos. Nechajte deti zdobiť donutky podľa vlastnej fantázie.

 7. Užívajte si!: Donutky sú hotové a pripravené na konzumáciu. Môžete ich podávať teplé alebo studené, s kávou, čajom alebo mliekom. Zaručujeme, že budú mať obrovský úspech u detí aj dospelých.

Nezabudnite, že príprava týchto donutov je rovnako dôležitá ako ich zdobenie, takže zapojte deti do každého kroku procesu. Je to skvelá príležitosť stráviť spoločný čas v kuchyni a zároveň sa zabaviť. Prajeme vám veľa radosti a šťastia pri pečení!

VIDEORECEPT si môžeš pozrieť tu: 

@mellone83 Cez víkend som si zavolala na pomoc moje šikovné sesternice❤️ Podarili sa nám výborné donutky a ešte sme sa pritom aj zabavili 🍩 Samozrejme prikladám aj recept 💚 50 ml mlieka 110 ml vody 2 veľké vajíčka 500 g polohrubej múky 20 g droždia 60 g kryštálového cukru 10 g soli 160 g masla Poleva a lentilky #donutky #detivkuchyni #sladkerecepty #sladkedonutky #timetomakethedonuts ♬ Colours - Felipe Baldomir